Aktualizacja godz. 13:30 - Podwyższenie stopnia ostrzeżenia
Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW: Burze (3. stopień) / Upał (2. stopień) (29/30.06.)
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem i trzeciego (najwyższego) stopnia burzami dla terenu powiatu legnickiego.
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 22°C. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 50 mm do 70 mm, punktowo 90-100 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad.
Burze - ostrzeżenie ważne:
Od 2026-06-29 (poniedziałek) 16:00 do 2026-06-30 (wtorek) 06:00
Upały - ostrzeżenie ważne:
Do: 2026-06-29 (poniedziałek) 20:00
Zmiany względem poprzedniego komunikatu: Podniesiono stopień ostrzeżenia o burzach z drugiego na trzeci i zaktualizowano opis przebiegu zjawiska.
Zalecenia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na wypadek burz:
W domu:
• Zabezpiecz okna: Pozamykaj i dokładnie zarygluj wszystkie okna oraz drzwi.
• Usuń luźne przedmioty: Sprzątnij z balkonu, tarasu i parapetów doniczki, meble ogrodowe i inne rzeczy, które może porwać silny wiatr.
• Odłącz sprzęt RTV/AGD: Wyciągnij wtyczki z gniazdek elektrycznych, aby chronić urządzenia przed przepięciami.
• Zapewnij źródło światła: Przygotuj sprawną latarkę, powerbank oraz zapas baterii na wypadek przerw w dostawie prądu.
• Znajdź bezpieczne schronienie: W razie uderzenia huraganowego wiatru przejdź do centralnych pomieszczeń budynku (np. przedpokoju) z dala od okien.
Na otwartej przestrzeni:
• Unikaj otwartych terenów: Natychmiast opuść polana, łąki, plaże i szczyty wzniesień.
• Nie szukaj schronienia pod drzewami: Drzewa przyciągają wyładowania atmosferyczne i łamią się pod naporem wiatru.
• Odejdź od konstrukcji metalowych: Trzymaj się z dala od ogrodzeń, linii energetycznych, masztów i wiat przystankowych.
• Kucnij w bezpiecznym miejscu: Jeśli nie masz gdzie się schować, kucnij (nie kładź się!) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie stopami.
W samochodzie:
• Zmień miejsce parkowania: Przeparkuj auto z dala od drzew, rusztowań, reklam i linii wysokiego napięcia.
• Zatrzymaj się bezpiecznie: Jeśli burza dopadnie Cię podczas jazdy, zjedź na parking lub pobocze z dala od drzew.
• Zostań w środku pojazdu: Samochód działa jak klatka Faradaya i stanowi skuteczną ochronę przed piorunami.
• Włącz światła awaryjne: Zwiększ widoczność swojego pojazdu dla innych kierowców podczas ulewy.
Nad wodą:
• Natychmiast wyjdź z wody: Pływanie lub brodzenie podczas burzy grozi porażeniem prądem.
• Przykuj łódź do brzegu: Jeśli jesteś na jachcie lub kajaku, jak najszybciej dobij do brzegu i zabezpiecz jednostkę.