Przychodnia Rejonowa w Chojnowie informuje, że już w pierwszym etapie w grudniu 2020 roku zgłosiliśmy się jako punkt szczepień z deklarowaną ilością 180 szczepień tygodniowo z możliwością zwiększenia o dni weekendowe. Niestety 14 stycznia 2021 roku dostaliśmy informacje z NFZ , że do 31 marca 2021 roku możemy liczyć na szczepionki dla maksymalnie 30 osób tygodniowo – wynika to najprawdopodobniej z ilości szczepionek dostępnych w Polsce. To niestety bardzo spowolni nasze pierwotne plany szczepienia Chojnowian
2021-01-18 11:46
Szanowni Państwo, *Przychodnia Rejonowa w Chojnowie rozpoczyna zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla grup wiekowych: od 80 roku życia i powyżej, od 70 do 79 roku życia, od 60 do 69 roku życia. Aby zapisać się na szczepienie należy skontaktować się telefonicznie z rejestracją Przychodni: Tel. komórkowy 796925896 (wyłącznie do zapisów na szczepienia) lub z innymi telefonami rejestracji tj. Tel. 76 8188514 76 8178095 Tel. komórkowe 531543017, 531290785. Pacjenci podczas rozmowy z Przychodnią zostaną poproszeni o podanie numeru PESEL, numeru telefonu i adresu zamieszkania. O terminie szczepienia pacjent zostanie poinformowany telefonicznie – pracownicy Przychodni będą dzwonić z informacją do każdego zapisanego pacjenta indywidualnie. Szanowni Państwo, *Urząd Miejski w Chojnowie informuje, że od 15 stycznia jest dostępny telefon kontaktowy dedykowany osobom niepełnosprawnym i seniorom, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień. Osoby te proszone są o kontakt telefoniczny w sprawie zorganizowania transportu na szczepienie przeciw COVID-19 przez tut. Urząd. Numer 76-744-94-51 jest dostępny od 15 stycznia w godzinach od 8:00 do 15:00 (w sprawie transportu osób niepełnosprawnych i seniorów).
2021-01-15 10:25
Żywności nie można wyrzucać. Resztki niezjedzonych pokarmów powinny trafić do specjalnego pojemnika na odpady. Do bioodpadów należą: resztki żywności (bez mięsa), odpady warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, pozostałości roślinne, niezaimpregnowane drewno, trawa, liście, gałęzie, trociny i kora drzew. Jeżeli pozwala na to miejsce, warto podjąć działanie i kupić lub zrobić kompostownik w swoim ogródku (korzystając z możliwości przewidzianej przez ustawodawcę, miasto Chojnów wprowadziło zwolnienie z części opłaty podstawowej dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy kompostują odpady w kwocie - 2 zł od osoby). Kompostowanie to bardzo dobry sposób na zagospodarowanie odpadów i uzyskanie przy tym własnego materiału do użyźniania gleby. Wyrzucanie chleba i karmienie nim różnych zwierząt jest bardzo szkodliwe. Pieczywo zabija ptaki, wywołując różne dolegliwości m.in. deformację stawów, choroby układu pokarmowego, odwodnienie, choroby nerek, niedobory składników pokarmowych, osłabienie odporności, zatrucia pokarmowe. Więcej na stronie: https://animalistka.pl/2018/12/20/chleb-ptaki/ Jedzenie wyrzucane m.in. na trawniki staje się też pożywieniem gryzoni, których może pojawiać się coraz więcej. Problem będzie się mnożył, jeżeli ludzie nie będą dbali o swoją przestrzeń. Śmiecenie resztkami żywności również podlega karze grzywny lub karze nagany. Marnowanie jedzenia wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami. Cierpi przy tym środowisko, zwierzęta, klimat, domowy budżet itd. warto zatem nie wyrzucać żywności.
2021-01-15 08:59
Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Diagnostyk” informuje o bezpłatnych badaniach mammograficznych: „Zapraszamy wszystkie Panie między 50 a 69 rokiem życia (1971-1952r.) na bezpłatne badanie mammograficzne refundowane przez NFZ, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonały tego badania w ramach programu profilaktyki raka piersi. Kochane Panie, jeżeli nie pamiętacie kiedy ostatni raz miałyście wykonane badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 68 41 41 411, a my sprawdzimy i zarejestrujemy na badanie. Rejestracji można dokonać również online poprzez naszą stronę internetową www.diagnostyk.pl. Uwaga: w 2021 roku badanie przysługuje również Paniom urodzonym w 1971 r. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia, dlatego serdecznie zapraszamy do mammobusu w Chojnowie dnia 27.01.2021 r. przy Szkole Podstawowej nr 4 na ulicy Jana Kilińskiego 23 (koło boiska)”.
2021-01-14 12:23
URZĄD MIEJSKI W CHOJNOWIE PRZYPOMINA wszystkim mieszkańcom o bezwzględnym zakazie spalania odpadów. Pamiętajmy, że od jakości powietrza, którym oddychamy zależy nasze zdrowie i życie. Nie pozwólmy więc, by ktoś zatruwał środowisko, w którym żyjemy! Nie trujmy się sami. Apelujemy, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni dla pieca materiał opałowy, co przyczyni się do poprawy jakości życia nas wszystkich. W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Regulują to m.in. przepisy art. 16. ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 797 ze zm.). Zakaz dotyczy spalania zanieczyszczonego drewna, a mianowicie: • odpadów drewnianych pokrytych substancjami konserwującymi, impregnatami, lakierami, klejami (np. - ramy okienne, meble, odpady z płyt meblowych, panele podłogowe, parkiety, odpady drewniane pochodzące z budowy, remontów itp.), • trocin (wióry, ścinki) pochodzących z obróbki płyt wiórowych. • innych odpadów niebezpiecznych, szczególnie plastiku i zużytych pampersów. Palenie tych przedmiotów w kotłach powoduje, wydzielanie się trujących substancji. Bardzo toksyczny jest również popiół z pieców, w których spalane są śmieci. Osoby fizyczne mogą wykorzystywać jako paliwo: • „czyste” odpady drewniane, które nie są zanieczyszczone powłokami ochronnymi lub impregnatami, • trociny, ścinki z „czystego” drewna, • odpady drewna z pielęgnacji zadrzewienia. Spalanie odpadów ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się komina, pożaru budynku, czy nawet zaczadzenia rodziny. Zgodnie z art. 155 ww. ustawy „termiczne przekształcenie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów”. Art. 191. określa: Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnia odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. W związku z powyższym artykułem, za palenie odpadów grozi kara aresztu albo grzywna. Prosimy zatem zwracać uwagę na materiały spalane w przydomowych kotłach, nie tylko w sezonie grzewczym, dbając przy tym o dobro własne oraz mieszkańców gminy. Fakt spalania niedozwolonych substancji można zgłaszać na adres mailowy smog-alarm@chojnow.eu lub na telefon 76 818 66 84; 604-834-339 oraz na Komisariat Policji tel. 76 876 14 20.
2021-01-14 10:24