Informujemy, że punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy jest czynny w godzinach pracy urzędu w pokoju nr 5 na parterze.
2022-03-04 16:28
Rady Miejskie Chojnowa informują o działaniu punktu zbiórki pomocowej dla mieszkańców Ukrainy. W tej chwili najpotrzebniejsze są: - odzież termiczna (duże rozmiary) - buty typu „traper” (duże rozmiary), ciepłe skarpety - latarki, lornetki - śpiwory, koce - leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na biegunkę, artykuły opatrunkowe, rękawiczki jednorazowe, insulina, glukoza - żywność o długim terminie ważności - konserwy (najlepiej puszki metalowe) 🇺🇦Artykuły pomocowe prosimy przynosić do siedziby „Caritas” przy „małym” kościele w dniach 7-11.03.2022 r. w godz. 12:00 – 17:00. 🇺🇦
2022-03-04 13:38
Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza grupy nieformalne i organizacje, które chcą we współpracy z miejscowymi władzami rozwiązywać wybrany lokalny problem lub zrealizować pomysł na ulepszenie swojej miejscowości do udziału w 16. edycji akcji Masz Głos. Chętni, którzy zgłoszą się do projektu i zostaną przyjęci, dostaną wsparcie w prowadzeniu działań – m.in. współpracę z ekspertami, porady prawne, możliwość udziału w szkoleniach. Rekrutacja trwa do 14 marca 2022 roku przez formularz, który znajduje się na stronie https://www.maszglos.pl/rejestracja/. W obecnej, nadzwyczajnej sytuacji, spowodowanej wojną w Ukrainie, przed wspólnotami lokalnymi pojawiają się nowe wyzwania. Uchodźcy potrzebują nie tylko jedzenia i dachu nad głową, ale też włączenia w życie wspólnoty. Jednak to tylko jeden z możliwych tematów do podjęcia w akcji. Można zgłosić się z innymi pomysłami, np. na stworzenie miejsca do spędzania czasu wolnego dla młodzieży, aktywnością seniorów, dostępnością przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami, aktywizacją kobiet, świetlicami gminnymi, ekologią i klimatem, dziedzictwem kulturowym i przemysłowym. Dotychczas uczestnicy zajmowali się m.in. poprawą sytuacji migrantów – Fundacja Zustricz zaczęła współpracę z Urzędem Miasta Krakowa, by wypracować sposoby pomocy migrantom z Ukrainy, wykluczeniem transportowym – Sołectwo Radomyśl na Pomorzu niedawno wywalczyło przywrócenie połączeń autobusowych, które zostały zlikwidowane w pandemii, albo pomocą potrzebującym – Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju z Opolszczyzny uruchomiło punkt wymiany jedzenia i książek w Kluczborku. To tylko niektóre możliwe kierunki działania, obok aktywizowania seniorów, działań dla młodzieży, poprawy dostępności przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami, aktywizacji kobiet, organizacji wspólnych miejsc dla mieszkańców w gminie, troski o przyrodę i klimat, dbania o dziedzictwo kulturowe i przemysłowe. Najlepiej zrealizowane projekty pod koniec edycji wyróżniane są nagrodą Super Samorząd i Super Głos. Więcej na stronie: akcja Masz Głos (www.maszglos.pl). W 2022 roku akcja Masz Głos jest realizowana we współpracy z partnerskimi organizacjami: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju Inspiracje.
2022-03-03 13:30
Rady Miejskie Chojnowa informują o działaniu punktu zbiórki pomocowej dla mieszkańców Ukrainy, który przyjmuje dary w siedzibie Caritas przy „małym” kościele w godz. 12:00 – 17:00 do piątku włącznie. W tej chwili najpotrzebniejsze są: Artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia Artykuły opatrunkowe, leki przeciwbólowe Chemia Koce Ręczniki Słodycze, zabawki Prosimy nie przynosić odzieży! #solidarnizukraina
2022-03-03 08:21
Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczy granicę po 24 lutego 2022 r. może liczyć na wsparcie instytucjonalne. Osoby te, po zarejestrowaniu w punkcie recepcyjnym na granicy zostaną rozlokowane w poszczególnych miejscowościach. Wojewodowie odpowiadają za rozlokowanie osób i nakazują gminom oraz powiatom w trybie art. 25 ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, zorganizowanie lokum oraz wyżywienia wraz z inną niezbędną pomocą np. prawną, medyczną lub psychologiczną. Osoby przybywające do Polski, które nie przeszły przez punkt recepcyjny na granicy, powinny w pierwszej kolejności złościć się do Domu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu lub Placówce Straży Granicznej przy ul. Partyzantów 22-23 w Legnicy (telefon +48 76 877 62 00) w celu uzyskania statusu uchodźcy i wskazania miejsca docelowego przez Wojewodę. Aktualnie procedowana jest nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, która umożliwi pomoc systemową dla uchodźców. Dodatkowe informacje na temat pomocy socjalnej można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Chojnowie przy ul. Kolejowej 9 (telefon: 76 818 82 18). Koordynatorem działań w sprawie rozlokowania osób uciekających przed konfliktem zbrojnym jest Wojewoda Dolnośląski.
2022-02-28 15:35