Aktualności

Problem marnowania żywności
Żywności nie można wyrzucać. Resztki niezjedzonych pokarmów powinny trafić do specjalnego pojemnika na odpady. Do bioodpadów należą: resztki żywności (bez mięsa), odpady warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, pozostałości roślinne, niezaimpregnowane drewno, trawa, liście, gałęzie, trociny i kora drzew. Jeżeli pozwala na to miejsce, warto podjąć działanie i kupić lub zrobić kompostownik w swoim ogródku (korzystając z możliwości przewidzianej przez ustawodawcę, miasto Chojnów wprowadziło zwolnienie z części opłaty podstawowej dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy kompostują odpady w kwocie - 2 zł od osoby). Kompostowanie to bardzo dobry sposób na zagospodarowanie odpadów i uzyskanie przy tym własnego materiału do użyźniania gleby. Wyrzucanie chleba i karmienie nim różnych zwierząt jest bardzo szkodliwe. Pieczywo zabija ptaki, wywołując różne dolegliwości m.in. deformację stawów, choroby układu pokarmowego, odwodnienie, choroby nerek, niedobory składników pokarmowych, osłabienie odporności, zatrucia pokarmowe. Więcej na stronie: https://animalistka.pl/2018/12/20/chleb-ptaki/ Jedzenie wyrzucane m.in. na trawniki staje się też pożywieniem gryzoni, których może pojawiać się coraz więcej. Problem będzie się mnożył, jeżeli ludzie nie będą dbali o swoją przestrzeń. Śmiecenie resztkami żywności również podlega karze grzywny lub karze nagany. Marnowanie jedzenia wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami. Cierpi przy tym środowisko, zwierzęta, klimat, domowy budżet itd. warto zatem nie wyrzucać żywności.
data publikacji: 2021-01-15 08:59
 
„Diagnostyk” informuje o bezpłatnych badaniach mammograficznych:
Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Diagnostyk” informuje o bezpłatnych badaniach mammograficznych: „Zapraszamy wszystkie Panie między 50 a 69 rokiem życia (1971-1952r.) na bezpłatne badanie mammograficzne refundowane przez NFZ, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonały tego badania w ramach programu profilaktyki raka piersi. Kochane Panie, jeżeli nie pamiętacie kiedy ostatni raz miałyście wykonane badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 68 41 41 411, a my sprawdzimy i zarejestrujemy na badanie. Rejestracji można dokonać również online poprzez naszą stronę internetową www.diagnostyk.pl. Uwaga: w 2021 roku badanie przysługuje również Paniom urodzonym w 1971 r. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia, dlatego serdecznie zapraszamy do mammobusu w Chojnowie dnia 27.01.2021 r. przy Szkole Podstawowej nr 4 na ulicy Jana Kilińskiego 23 (koło boiska)”.
data publikacji: 2021-01-14 12:23
 
Zakaz spalania odpadów
URZĄD MIEJSKI W CHOJNOWIE PRZYPOMINA wszystkim mieszkańcom o bezwzględnym zakazie spalania odpadów. Pamiętajmy, że od jakości powietrza, którym oddychamy zależy nasze zdrowie i życie. Nie pozwólmy więc, by ktoś zatruwał środowisko, w którym żyjemy! Nie trujmy się sami. Apelujemy, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni dla pieca materiał opałowy, co przyczyni się do poprawy jakości życia nas wszystkich. W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Regulują to m.in. przepisy art. 16. ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 797 ze zm.). Zakaz dotyczy spalania zanieczyszczonego drewna, a mianowicie: • odpadów drewnianych pokrytych substancjami konserwującymi, impregnatami, lakierami, klejami (np. - ramy okienne, meble, odpady z płyt meblowych, panele podłogowe, parkiety, odpady drewniane pochodzące z budowy, remontów itp.), • trocin (wióry, ścinki) pochodzących z obróbki płyt wiórowych. • innych odpadów niebezpiecznych, szczególnie plastiku i zużytych pampersów. Palenie tych przedmiotów w kotłach powoduje, wydzielanie się trujących substancji. Bardzo toksyczny jest również popiół z pieców, w których spalane są śmieci. Osoby fizyczne mogą wykorzystywać jako paliwo: • „czyste” odpady drewniane, które nie są zanieczyszczone powłokami ochronnymi lub impregnatami, • trociny, ścinki z „czystego” drewna, • odpady drewna z pielęgnacji zadrzewienia. Spalanie odpadów ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się komina, pożaru budynku, czy nawet zaczadzenia rodziny. Zgodnie z art. 155 ww. ustawy „termiczne przekształcenie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów”. Art. 191. określa: Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnia odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. W związku z powyższym artykułem, za palenie odpadów grozi kara aresztu albo grzywna. Prosimy zatem zwracać uwagę na materiały spalane w przydomowych kotłach, nie tylko w sezonie grzewczym, dbając przy tym o dobro własne oraz mieszkańców gminy. Fakt spalania niedozwolonych substancji można zgłaszać na adres mailowy smog-alarm@chojnow.eu lub na telefon 76 818 66 84; 604-834-339 oraz na Komisariat Policji tel. 76 876 14 20.
data publikacji: 2021-01-14 10:24
 
Bezpłatne wiadomości sms i aplikacja Blisko
Zapraszamy do zarejestrowania się w bezpłatnym serwisie informacyjnym SMS i aplikacji BLISKO.
data publikacji: 2021-01-13 15:07
 
Szanowni Państwo,
Informujemy, że awaria numeru głównego do Urzędu Miejskiego 76-188-285 została usunięta.
data publikacji: 2021-01-13 14:15
 
<< nowsze | 1  | 2 | 3  | 4  | 5  | 6  | 7  | 8  | 9  | 10  | 11  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie